Liptov - veľká fatra

ferrata dve veže 



  • Oblasť: Liptov- Veľká Fatra
  • Typ: zaistená cesta na skale 
  • Obťažnosť ferratových trás : trasy sú rozdelené na ľahšie a náročnejšie, podľa stupňov B, C a C/D
  • Dĺžka trasy: od parkoviska je to 10 min pešo + čas , ktorý tu strávite
  • Trasa: Biely Potok - Ostrvné-Podžiar -Pod Pálenicou -Pod Poludňovými skalami- Biely Potok 
  • Nadmorská výška : cca 800 m.n.m

  • Prevýšenie jednotlivých ciest : od 20 m do 70 m


Uvedený čas je orientačný , tvoj výstup môže trvať kratšie alebo aj dlhšie kvôli aktuálnym podmienkam .

Výhľad z Baranca - Západné Tatry

Naša trasa začína od parkoviska v obci Liptovské Revúce. Nájdetš ju v oblasti, ktorú miestni zvyknú nazývať „Zahorovo“.

K ferrate sa dostaneš približne za 10 minút lesným chodníkom .

Súčasťou ferraty je aj náučný chodník s informačnými panelmi, plný zaujímavostí o miestnej faune a flóre, lesníctve, ako aj o pohybe na ferrate. 

Nezabudni že k prechodu ferraty potrebuješ mať výstroj , ten sa skladá : zo sedáka, 2 karabín, tlmiču pádov, prilby, rukavíc, vhodnej obuvi na lezenie .

 

Ferrata Dve veže je štvrtou  ferratou na Slovensku a prvou  na Liptove.

Via ferrata je tzv. zaistená cesta, popretkávaná náročnými úsekmi, fixnými lanami či železnými stúpačkami. Milovníci adrenalínu si tu prídu na svoje . 

 Ferrata pozostáva z 3 skalných veží :

  •  z jednej menšej

  •   z 2 dominantných, ktoré sú prepojené lanovými mostami (lanové kone) 



 

Možnosti výstupu  : 

  • 9 ferratových trás s rôznymi stupňami náročnosti .

Trasy sú rozdelené podľa náročnosti- podľa stupňov :

  •  B, C a C/D

B - mierne náročné trasy : Ide o strmší terén s občasnými exponovanými pasážami a zlými stupmi. Umelé istenie v podobe oceľových lán, kramlí, kolíkov a strmších dlhších rebríkov slúži priamo k postupu vpred.

 C - ťažké trasy: Trasu tvoria príkre až kolmé steny. Prevažná časť trasy, väčšinou exponovanej cesty, je vybavená umelým istením (oceľové laná, kramle, kolíky, možné aj mierne previsnuté rebríky). Kramle a umelé stupy sú od seba viac vzdialené (dôležitá informácia predovšetkým pre nižších a deti). Úseky sú často kolmé, len s jedným oceľovým lanom.Zaistené úseky si vyžadujú určitú silu v rukách. 

D - veľmi ťažké trasy: Trasu tvorí veľmi strmý skalný terén, miestami kolmé až previsnuté partie. Väčšinou veľmi exponované a istenie je často realizované len pomocou oceľového lana. Príležitostne umelé stupy (kramle, kolíky), ležia nie jedenkrát ďaleko od seba. Ferratu tvoria dlhé, kolmé až previsnuté pasáže, pri čom treba mať veľmi veľkú silu v rukách, dobrú techniku a tiež tréning.



Náučný chodník a zaistená cesta ferrata sa môže využívať v období od 15. 6 do 31. 1.bežného roka. Pohyb je dovolený v dennej dobe od hodiny po východe slnka do hodiny pred západom slnka.


  •   Ferrata 1 a 2 sú ferraty obtiažnosti  B/C a A/B a vedú na prvú, najmenšiu vežu. Je to najľahšia časť vhodná pre začiatočníkov , ktorý si to chcú len vyskúšať . Po pár minútach si hore a môžeš sa vydať na jeden z 2  lanových mostov .  Tento je kratší a v menšej výške . Cez lanový most sa dostaneš na druhú vežu - trasu č.3 .



Výhľad z Baranca - Západné Tatry
  • Ferrata 3 a 4 vedú na druhú vežu no na iný výstupový bod. Trasa č.3 je jednoduchšia a má náročnosť B/C. Trasu č.4 možno považovať za najťažšiu trasu celej ferraty (C/D).  Je veľmi dobre zaistená kralmami , no niektoré sú dosť  ďaleko od seba , nižší človek ako som ja mal na niektorých častiach  problém , no našťastie mám silné ruky tak to šlo  😁 Táto časť sa tesne pod vrcholom rozvetvuje  . Buď pôjdeš na ľavú stranu hore alebo  opačne - ku lavičke , kde si vieš oddýchnuť . Táto lavička je troška horšie prístupná , teda aspoň mne sa na ňu dosť zle sadalo , no stálo to zato . Neboj je tu ešte jedna lavička, ktorú väčšina poznáme z instagramových fotiek .

  • Trasy 5 a 6: Tieto ferraty sú umiestnené z druhej strany veže č.2 a vedú na rovnaký vrchol ako trasa č.4. Trasa je veľmi dobre zaistená , kramle sú tak akurát od seba, nie sú náročné (C a B/C) a cca v polovici výstupu sa spájajú. Nachádza sa tu otvorená časť skaly , ktorá ja na určitých skalách nahnutá , tu sa možno potrápiš ale tesne pred vrcholom ťa čaká druha drevená lavička , tá z instagramu 😁. Jasné , že si u dáme prestávku a spravíme fotky . Na túto lavičku sa lepšie sadá , je taká o niečo menej adrenalínová . Nástup na trasu č.6 je možný dvoma spôsobmi. Buď môžeš rovnako ako pri trase č.5 nastupovať zo spodu, alebo môžeš na túto trasu plynulo prejsť cez lanový mostík z trasy č.7.


  • Trasy 7, 8 a 9: Posledné tri trasy vedú na tretiu vežu. Táto časť je nenáročná a krátka , tiež vhodná pre začiatočníkov . No z nej vieš prejsť na lanový most , cez ktorý sa dostaneš na  trasu č.6 a pokračovať ďalej. Trasy 8 a 9 majú náročnosť B a B/C sú to tiež krásne trasy , ktoré určite nevynechaj. 


NAŠE TIPY :
  • Maj so sebou FERRATOVÝ SET (je povinný)

  • Dostatok tekutín

  • Vhodnú obuv 

  • Začni s najľahšou trasou 



ZAUjÍMAVOSTI :

                    Ferrata Dve veže je prvá ferrata na Liptove a štvrtá na Slovensku.                              Vznikla aj vďaka rezortu Gothal.

Liptov - veľká fatra

ferrata dve veže

Ak máš dotaz ohľadne výletu kontaktuj nás radi ti poradíme :)
E-mail Správa Potvrdiť